Opis: | Cmentarz założony na południe od kościoła cmentarnego, przy drodze do Małachowa; od strony drogi ogrodzony murem z łamanego wapienia, który swoim odrębnym charakterem i dwoma kamiennymi zniczami wyznacza granice cmentarza wojennego ( dł. ok. 45 m ); z pozostałych stron graniczy z cmentarzem katolickim. W ogrodzeniu były prześwity z krzyżami nakryte daszkami oraz bramka z żeliwną kratą, w której daty 1914 - 1918, wojskowy krzyż i skrzyżowane liście palmowe. Po prawej stronie bramki betonowa tablica z wyrytą datą: 1933 R. Z pierwotnego układu cmentarza zachowany jest cypel ziemny, na którym 112 ustawionych koncentrycznie żeliwnych krzyży rosyjskich i 4 łacińskie. Niżej,
w dwóch rzędach 7 żeliwnych tablic leżących na betonowych podstawach oraz mogiła w betonowej obudowie, przy której stał żeliwny krzyż.
Spoczywa tu 163 żołnierzy armii rosyjskiej, 57 austro - węgierskiej, 14 niemieckiej i 2 legionistów, w tym szczątki żołnierzy ekshumowanych i przeniesiony w 1937 roku z cmentarza wojennego w Sielpi Wielkiej. Pierwotnie cmentarz obejmował większy obszar i sięgał w głąb obecnych pochówków cmentarza katolickiego. Wokół cypla i na mogiłach stały drewniane krzyże, które na początku lat siedemdziesiątych przeniesiono i ustawiono na cyplu. W 1933 r. cmentarz od strony drogi ogrodzono. Prawdopodobnie w czasie II wojny światowej pochowano tu partyzanta.
|