Opis: | Mogiła zbiorowa przy ul. Łódzkiej, na froncie marketu Tesco, w pasie drogowym tuż przy chodniku. Drewniany krzyż, postawiony prawdopodobnie przez osobę prywatną, upamiętnia miejsce pochówku 14 żołnierzy niemieckich, poległych - wg odręcznego napisu na tabliczce - w roku 1914.
Zbiorowa mogiła żołnierzy niemieckich z 8 komp. 63. p. poległych 18.11.1914 roku.
Wg relacji zwiad niemiecki kierował się w kierunku Łodzi. W okolicach wiaduktu zostali zaatakowani przez kozaków rosyjskich i wysieczeni. Pochowano ich w miejscu potyczki.
Leżą:
/.../
Pomimo zbeszczeszczenia mogiły w trakcie budowy (zepchnięto groby spycharką i wyrównano) przewidywane jest poszukiwanie mogił w linii chodnika.
Z informacji prasowych:
Krzyż ustawił Wojciech Bryszewski – mieszkaniec Zgierza, który bezskutecznie próbował uchronić grób przed profanacją podczas budowy kompleksu sklepów.
– Jestem pewien, że pod parkingiem supermarketu leży 14 ciał zwiadowców armii niemieckiej, zasieczonych tutaj szablami przez kozaków – mówi Wojciech Bryszewski. – Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku była tu kępa drzew, a wśród nich kilka kamiennych krzyży. Potem urządzono na tym terenie ogródki działkowe, a że władzy ludowej niemieccy żołnierze byli nie w smak, więc krzyże po cichu usunięto.
Sprawą zainteresował się zgierski magistrat . Urzędnicy na wieść o akcji pana Bryszewskiego postanowili naukowo sprawdzić, czy w ziemi na Kuraku są ludzkie szczątki.
– Wynajęliśmy specjalistę z georadarem, który przebadał teren – informuje wiceprezydent Zgierza Grzegorz Leśniewicz. – Badanie nie wykluczyło, że istotnie mogą tu być ludzkie szczątki. W tej sytuacji konieczne będą dalsze badania archeologiczne. Ewentualne zwłoki ekshumujemy na koszt miasta i przeniesiemy na istniejący w Zgierzu cmentarz ewangelicki. Nie wiedzieliśmy wcześniej o mogiłach, nie figurują one na żadnych mapach ani w dokumentach.
– Już podczas budowy marketu mówiłem kierownikowi budowy, że koparkami jeżdżą po grobach, ale nie zrobiło to na nikim większego wrażenia – skarży się Wojciech Bryszewski.
Żródło: zgierz.naszemiasto.pl
Podczas prowadzonych w 2012 r. wykopów i poszukiwań nie znaleziono szczątków żołnierskich z uwagi na niedokładność posiadanych informacji i wązki zakres robót ziemnych. Nie jest wykluczone, że polegli nadal pochowani są w pobliżu krzyża.
|