Opis: | W latach 1922-1923 w prezbiterium kościoła w Rozłazinie zamontowano dwa witraże z polskimi napisami, kaszubsko-polskimi i niemieckimi nazwiskami, jak również datami śmierci 58 mieszkańców parafii poległych w czasie pierwszej wojny. Polegli pochodzili z miejscowości: Godętowo, Jeżewo, Węgornia, Bożepole Małe, Bożepole Wielkie, Chmieleniec, Wielistowo, Łówcz, Okalice, Osiek, Nowe Rozłazino, Rozłazino, jak również z miejscowości, które znalazły się po ówczesnej polskiej stronie granicy. Na witrażach nie umieszczono z nieznanych powodów, nazwiska co najmniej pięciu poległych, pochodzących z terenu tej parafii.
Oba obiekty o podobnej strukturze, okolone bordiurą z fantazyjnych motywów roślinnych. Pośrodku czarna, okolona złotą linią i wieńcem laurowym tablica z listą poległych ozdobiona u dołu trzema złotymi chwostami.
Powyżej, w wieńcu laurowym wizerunek Krzyża Żelaznego z pękami promieni wychodzących spomiędzy ramion krzyża. Po obu stronach tablicy dwie postacie aniołów ze złożonymi do modlitwy dłońmi. Na jednym witrażu oba anioły spoglądają na tablicę, na drugim - jeden z aniołów patrzy przed siebie. Szaty aniołów w kolorach błękitnych i purpurowych.
W łuku napisy ku czci poległych w języku polskim i niemieckim.
Autorem obu witraży (zachowane sygnatury w dolnych prawych narożnikach) był Königl.-Sächsischen-Hofglasmalerei C. Türcke in Zittau.
Źródło: Cmentarze Ziemi Lęborskiej |