Opis: | "Pustki były jednym z najważniejszych punktów oporu armii rosyjskiej, który z niesłychanym wysiłkiem zdobywały wojska państw centralnych; w czasie walk padło tu po obu stronach mnóstwo żołnierzy. Dziś leżą oni na olbrzymim cmentarzu w miejscu, gdzie dawniej ciągnęły się rowy strzeleckie.
Cmentarz na pustkach jest największym ze wszystkich. Na osobnych polankach wśród lasu leżą Niemcy, Rosjanie, Austriacy i Węgrzy. Każda grupa ma swoją działkę z kamiennym pomnikiem i lasem drewnianych krzyżów. Polanki połączone są ścieżkami dobrze utrzymanymi, schodkami, poręczami kamiennymi i ławkami.
Na szczycie góry według planów architekta Szczepkowskiego miał stanąć kamienny monument. Szczepkowskiego jednak odwołano, a ukończenie cmentarza powierzono Jurkovicowi. Ten idąc po linii swoich zamiłowań, wystawił wieżę drewnianą wysokości 24 metrów, pomysłowo ozdobioną gontowymi daszkami. W wieży na dole mieści się kaplica z rzeźbą Chrystysa dźwigającego krzyż.
Cmentarz na Pustkach przytłacza swoim ogromem; grobów jednostkowych jest tu 829, a zbiorowych wprawdzie tylko 46, ale za to leży w każdym z nich po kilkudziesięciu ludzi." [Roman Reinfuss, Cmentarze wojenne na Łemkowszczyźnie, w: Wierchy, rocznik 1935].
Dane uzupełnione w oparciu o: Jerzy Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) |