Opis: | Cmentarz ten usytuowany jest obok bardzo ruchliwej drogi Tarnów-Tuchów. Ma kształt ściętego prostokąta. Projektował go Heinrich Scholtz. Charakterystyczną cechą tego cmentarza jest fakt, że założony został obok XIX wiecznej kapliczki. Cmentarz jest ogrodzony- częściowo pełnym murkiem, częściowo zaś bramką ze stalowych prętów. Wejście to dwuskrzydłowa bramka. Warto zwrócić uwagę na ogromne lipy rosnące na terenie cmentarza. Pomnikiem centralnym jest krzyż łaciński, drewniany, belkowy- przykryty profilowanym, ząbkowanym daszkiem. Krzyż usytuowany jest na prawo od wejścia. Dużą rolę spełnia też biała kapliczka, pokryta czerwoną dachówka, która to również spełnia rolę poniekąd pomnika centralnego. To na niej umieszczono tablicę inskrypcyjną - co ciekawe napisaną w języku rosyjskim. Widnieje na niej napis (w tłum.): "Wznioślejsze porywy duszy, niż życie żołnierze oddają w bohaterskiej śmierci"
Na polu grobowym zobaczyć można nagrobki w formie betonowych, niewielkich steli, na których postawiono krzyże żeliwne maltańskie i rosyjskie - dwuramienne.
Na tym cmentarzu pochowano 7 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 34 Rosjan.
Cmentarz posiada tablicę informacyjną. Jest w dobrym stanie technicznym, jednak towarzystwo pobliskiej dyskoteki na pewno mu nie służy, gdyż po weekendzie walają się po nim różnego rodzaju śmiecie.
Dane uzupełnione w oparciu o: Jerzy Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) |