Opis: | Cmentarz nr 347 w Barcicach położony na terenie cmentarza parafialnego znajdującego się przy szosie z Piwnicznej do Nowego Sączą. Ściana pomnikowa jest jednocześnie murem zewnętrznym cmentarza parafialnego. Na jej tylnej części (tej od szosy) umieszczony jest duży żeliwny krzyż typu austriackiego, dzięki temu cmentarz jest łatwo zauważalny. Wejście przez bramę cmentarza parafialnego od drugiej strony.
Jest to średniej wielkości kwatera, na planie prostokąta. Otoczona ogrodzeniem, które w części tylnej składa się z pełnego muru (w nim ściana pomnikowa). Po bokach znajdują się betonowe słupki a pomiędzy nimi stalowej rury, natomiast w cześci przedniej ogrodzenia pomiędzy słupkami powieszono gruby łańcuch - słupki narożne są kamienne. Wejście na cmentarz przez małą stalową bramkę umieszczoną na wprost pomnika centralnego. Pomnik centralny to ściana pomnikowa w kształcie trapezu na której po obu stronach umieszczono duży żeliwny krzyż typu austriackiego. Na polach grobowych znajdują się niskie cokoliki z małymi krzyżami jedno i dwuramiennymi. Na cokołach tabliczki imienne. Stan cmentarza dobry.
Cmentarz projektował Gustaw Ludwig. Pochowano tu żołnierzy wojsk austriackich i rosyjskich, którzy zginęli w potyczkach, na wzgórzach za przystankiem kolejowym w dniach 2, 9, 10, 11, 12 grudnia 1914 roku i 30 sierpnia 1915 roku. Pochowano też kilku żołnierzy, którzy zginęli po wojnie w różnych okolicznościach na terenach Bieszczad i Beskidu Niskiego, również Sądeckiego.
Pochowani: Austriacy z 13 pułku piechoty, 32 i 34 pułku piechoty landwery, 23 pułku piechoty honwedu, 9 pułku dragonów, 13 pułku ułanów, 30 pułku strzelców oraz 5 Rosjan.
Wśród poległych jest rotmistrz 13 pułku ułanów nazwiskiem Zaręba-Cielecki.
Dane uzupełnione o informacje z: Jerzy Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918)
|