Opis: | Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej (Brytyjski Cmentarz Garnizonowy).
Utworzony w 1925 r. na stokach Cytadeli Poznańskiej, czyli wzgórza położonego na północ od centrum miasta, pomiędzy ulicami Szelągowską, Winogrady i Armii Poznań.
U wejścia na cmentarz znajduje się dwujęzyczna tablica informacyjna o następującej treści.
„Groby wojenne Wspólnoty Brytyjskiej.
W czasie I wojny wielu żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej znalazło się w obozach jenieckich na terenach Polski zajętych przez Imperium Niemieckie. Również podczas II Wojny Światowej żołnierze Wspólnoty Brytyjskiej przebywali w obozach jenieckich na terenie Polski. Jeńcy z okresu I Wojny Światowej dostawiali się do niewoli głównie na Froncie Zachodnim, natomiast jeńcy z okresu II Wojny Światowej pochodzili z różnych frontów, a zwłaszcza z terenów działań wojennych we Francji i Belgii w 1940, oraz w Grecji i na Krecie w 1941, jak również z zestrzelonych samolotów. (…)
Początkowo groby tych jeńców, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran, lub chorób w obozach, a także tych, którzy zostali rozstrzelani po podjętych próbach ucieczki, jak i wszystkich innych, którzy zginęli w czasie akcji desantowych nad Polską, znajdowały się na różnych cmentarzach w wielu miejscach kraju. Groby poległych w czasie I Wojny Światowej zostały przeniesione na Cmentarz Wojenny w Malborku oraz Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu. Te dwa cmentarze, jak również i nowo utworzona kwatera Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Komunalnym w Krakowie, były ponownie użyte po II Wojnie Światowej na złożenie prochów poległych żołnierzy, a pogrzebanych w innych miejscach. Ogółem na trzech cmentarzach pochowanych bądź upamiętnionych zostało 1287 poległych – 232 z okresu I-ej oraz 1055 z okresu II Wojny Światowej."
Nad całością nekropolii dominuje pomnik, powyżej którego znajdują się kwatery pierwszowojenne; poniżej pomnika – kwatery z II wojny, m.in. lotników rozstrzelanych po ucieczce z obozu w Żaganiu. Każda stela opatrzona inskrypcją z nazwiskiem i stopniem wojskowym poległego żołnierza, oraz płaskorzeźbą symbolu jednostki. |